#popüler
2
as soon as possible
türkçesi: en kısa sürede, mümkün olduğu kadar kısa sürede
soğuk ve açlık gibi tahmin edilebilir düşmanlarla karşılaşıldığında, bir grup dayanıklı genin diğerleriyle karıştırılmadan yeni kuşaklara aktarılması eğilimi güçlenmektedir.ancak nemli, sıcak bölgelerde ise düşmanlar fiziksel olmaktan çok biyolojiktir: (parazitler dahil) diğer hayvanlar. söz konusu düşmanlar evrim geçirerek değişebilir ve canlıların karşı karşıya kaldığı tehdit farklılaşır. bu durumda cinsellik yoluyla ortaya çıkacak yeni genetik bileşimler, türün varlığın sürdürebilmesi için zorunlu duruma gelir.
(bkz:neredeyse bir balina) sayfa : 144
galakside otostop çekerken işinize yarayacaktır. mobil veriye ya da varsa kablosuz ağa bağlanıp ondan sonra google translate' i açıp yok google ın anlamasıymış falan bunlarla uğraşmanıza gerek kalmaz. sokun kulağınıza bir babel balığı herhangi bir lisanı size çevirsin. hem de gerçek zamanlı, evet evet realtime.
alper kamu adlı 5 yaşındaki büyümüş de küçülmüş bir çocuğun gizemli bir cinayeti çözme hikayesidir. alper canıgüz'ün yazdığı polisiye ve mizah romanı. okurken güldüren bir romandır. ayrıca bir bölümde alper'in hayal gücünde yarattığı bir macerayı da okuyacaksınız tabii burada yediği mantarın da etkisi vardır. peşinden sürükleyen, okurken hoşunuza gidecek çıkarımlar bulabileceğiniz, sıkılmadan bitirebileceğiniz 200 sayfalık bir romandır kendisi.
one flew over the cuckoo's nest filminde görülen beynin frontal lobunu yani ileriye dönük plan yaptığımız, empati yaptığımız, bilinçli düşünmeden sorumlu bölgenin beynin diğer bölgeleriyle yaptığı bağları kesme işlemi. eskiden ruh hastalarında uygulanmıştır. midnight in paris filminde durgun ve ne yapacağını bilmez halde bakınan baş karaktere lobotomi uygulanmış gibi görünüyorsun denmiştir.
god knows, i want to break free.
dinlerken dışarı çıkmayı, eğlenmeyi, uzaklaşmayı, yolda olmayı düşündüren hayat dolu bir queen şarkısıdır.
konserlerinde büyük gösteriler yapmayı ihmal etmeyen alman hard rock grubu.
http://notal.eu5.net/ adresinden gidebileceğiniz şu anda sadece yazdığınız yazıyı txt dosya biçiminde indirmenize yarayan basit bir web sitesi. ileride üyelik işlemleriyle veritabanına kaydetme işlemi aklımda ama şimdilik bu basitliğiyle güzel.
güneş ışığının fotovoltaik hücreler kullanarak doğrudan veya konsantre güneş enerjisi(yek-odaklı güneş enerjisi) kullanarak dolaylı veya ikisini birleşik olarak kullanarak elektrik enerjisine dönüşümü. konsantre güneş enerjisi sistemi; lensler, aynalar, güneş takip edici sistemler kullanarak geniş bir alana düşen güneş ışığının küçük bir ışık hüzmesi halinde birleştirilip, bundan buhar oluşturmak ve akabinde buharın türbini/türbinleri döndürmesi ile elektrik üretilmesidir. fotovoltaik hücreler, lise fiziğinde yahut kimyasında da öğrendiğimiz ışını elektrik akımına dönüştürerek elektrik üretme prensibi üzerine kuruludur.
ilk başlarda, güneş enerjisiyle çalışan hesap makineleri, şebekeye bağlı olmayan çatı üstü fotovoltaik sistemli evler gibi küçük-orta ölçekli uygulamalar üzerinde kullanıldı. daha sonraları bu sistemler ucuzlaştıkça yüzlerce megawattlık enerji istasyonları kuruldu ve yararlanılıyor.
güneş ışığından en çok fotovoltaik hücreler aracılığıyla yararlanıyoruz. 27 kasım 2019'da dünyanın en büyük fotovoltaik enerji istasyonu hindistan'daki pavagada solar park'tır.
kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_power