#pop��ler
2
güneş ışığının fotovoltaik hücreler kullanarak doğrudan veya konsantre güneş enerjisi(yek-odaklı güneş enerjisi) kullanarak dolaylı veya ikisini birleşik olarak kullanarak elektrik enerjisine dönüşümü. konsantre güneş enerjisi sistemi; lensler, aynalar, güneş takip edici sistemler kullanarak geniş bir alana düşen güneş ışığının küçük bir ışık hüzmesi halinde birleştirilip, bundan buhar oluşturmak ve akabinde buharın türbini/türbinleri döndürmesi ile elektrik üretilmesidir. fotovoltaik hücreler, lise fiziğinde yahut kimyasında da öğrendiğimiz ışını elektrik akımına dönüştürerek elektrik üretme prensibi üzerine kuruludur.
ilk başlarda, güneş enerjisiyle çalışan hesap makineleri, şebekeye bağlı olmayan çatı üstü fotovoltaik sistemli evler gibi küçük-orta ölçekli uygulamalar üzerinde kullanıldı. daha sonraları bu sistemler ucuzlaştıkça yüzlerce megawattlık enerji istasyonları kuruldu ve yararlanılıyor.
güneş ışığından en çok fotovoltaik hücreler aracılığıyla yararlanıyoruz. 27 kasım 2019'da dünyanın en büyük fotovoltaik enerji istasyonu hindistan'daki pavagada solar park'tır.
kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_power
intihar üremesi, memelilerde özellikle böcekçil keseli fare türlerinde görülüyor. çiftleşme zamanının gelmesiyle senkronize olarak stres hormonlarının artması ve bağışıklık sisteminin çökmesi sonucu hayvancağız ölüyor. bu farelerin zavallı erkeklerinde yaklaşık 11 ay yaşındayken üreme mevsiminden hemen önce, onlara özgü bir şekilde, çiftleşmiş olup olmamalarından bağımsız olarak sperm üretimi durur ve mevcut spermler epididimiste saklanır. fakat burası çok da güvenli bir yer değil. bu yüzden bir an önce çiftleşmeleri gerekir ki spermler idrarlarında yok olmasınlar ve türleri nesiller boyunca devam edebilsin. çiftleşmeden önce sperm üretimini kapatarak, mevcut olan tüm enerjiyi o sezondaki çiftleşme için kullanmak bir avantaj sağlıyor.
çılgın geçen çiftleşme sezonundan sonra erkekler daha yavrularının ismini koyamadan ölürler (burada biraz üzülelim). veya intihar da olabilir, neyse. hayvanlar kürklerini kaybeder, kangren olurlar, ülser gelişir ve ele ayağa düşüp yok olurlar. bunun yiyecek tükenmesini önlemek ve yavruların yoksulluk çekmeden büyümelerini sağlamak için olduğu düşünülebilir fakat olmayabilir de. olmamasının nedenlerinden birisi erkeklerin akraba seçilimi mekanizmasını uygulamamasıdır çünkü bu dönemde erkekler geniş yelpazeye yayılırlar ve yavruların birden fazla babası olur. birisi de doğal seçilim babaların fedakarlıklarıyla ilgilenmez, önemli olan babanın genlerinin bir sonraki nesle geçişidir. yani çiftleşip ölmek, diğer erkeklerin yavrularının yararına olur ve babanın genleri dezavantajlı duruma düşer. alttaki linkte bahsedilen çalışmadan çıkarılan sonuca göre ben pek ikna olmasam da kendini feda eden babanın eşinin, kocasından daha çok etkilendiklerini çıkarmışlar.
değerli bilim insanları, önceden bu erkeklerin çiftleşmek için dövüştüğünü, rekabet ettiğini falan zannediyorlardı fakat öyle değilmiş. bırak kavga etmeyi neredeyse dostça takılıyor bunlar. aslında rekabet dövüşerek falan değil cinsel seçilim mekanizmalarından birisi olan sperm rekabeti ile gerçekleşiyor.

edit: linki unutmuşum + kolay okunması için aralara boş satırlar ekledim.
link: https://theconversation.com/doing-it-to-death-suicidal-sex-in-marsupial-mice-18884
üye olanların çeşitli kavramları, olayları (bkz:yeni instagram hesabına sürekli fotoğraf atan tip) tanımlayıcı girdiler yazdığı sitelerdir. bu tanımlar her ne kadar nesnel olma gayreti içerisinde yazılmış olursa olsun aslında yazarın bu olguyu nasıl benimsediğini de gösterir, bir yandan bir yorumdur yani. interaktif sözlüklerin ilk ve hala en popüler örneği ekşi sözlük'tür. bu sözlükler belirli formatları korumak durumundadır aksi takdirde sözlük değil forum olmaya yüz tutarlar. başlıkları anket şeklinde açmamak, girdilerin tanım özelliğini yitirmemesini sağlamak gibi kurallar bunlardan bazılarıdır.
1965'te kurulan progresif rock grubu. pink floyd'un kurucusu ve onu bilinir yapan, belki de pink floyd olmasını sağlayan syd barrett idir. syd, 60 yaşındayken 2006'da vefat etmiştir. ancak müzik hayatı kısa sürmüştür. bu adamın asıl olarak hızlı ilerleyen psikolojik bir hastalığı yüzünden kariyerinde çok hızlı bir şekilde yükselme ve gerileme görülür. syd, şizotip kişilik bozukluğuna sahiptir. şizotip kişilik bozukluğu aynı zamanda yaratıcılığı arttırıcı yönde etkiler. fakat ilerleyerek şizofreniye dönüştüğünde maalesef bu yaratıcılık kaybolur ve "normal" bir hayat sürdürülemez. iki rahatsızlık arasındaki en önemli fark olan halüsinasyonlar da görülür.
edit: en sevdiğim parçası -> youtube
osmanlı imparatorluğunda, tımar sisteminin uygulanmadığı bazı bölgelerdeki sistemdir. mısır, bağdat, habeşistan, basra ve elhasa, salyane eyaletidir. bu eyaletlere yeniçeri garnizonu, kadı, vali ve defterdar atanır. vali, gelirleri askerlere tımar olarak dağıtmaz, askeri ve idari giderleri karşıladıktan sonra başkente her yıl salyane denen sabit bir miktar vergi gönderirdi.
antidüretik hormon ile benzerlikler taşır. arka hipofizden salgılanır. her iki hormonda da nörofizin proteinlerine sahiptir. oksitosin reseptörleri meme ve uterus hücrelerinde bulunur. östrojen hormonu, oksitosin reseptörlerinin sentezini arttırırken, progesteron ise azaltıcı yönde etki eder. meme ucu stimülasyonları oksitosin salınımının başlıca uyaranıyken, vagen ve uterusun gerilmesi ise ikincil uyaranlardır. oksitosin salgılattıran faktörlerin pek çoğu prolaktin salınımının lehine etki eder. oksitosin başlıca etkisi doğum ve laktasyon yani emzirme sırasında görevli düz kasların kasılmasını sağlamaktır. uterus kontraksiyonu ile doğumu, meme miyoepitel hücrelerin kontraksiyonu ile de süt akışını düzenler.
internet hizmeti satın alırken, alacağımız internetin indirme ve yükleme hızlarının değerleridir.
aldığımız servisin kullanışlı olması sadece indirme ve yükleme hızlarına değil ping'e de bağlıdır.
hizmeti alırken karşımıza çıkan birim neredeyse her zaman mbps veya mbit/s'dir. ikisi de megabit per second olarak okunur. türkçesi saniye başına megabittir. bir de usb bellek alırken, hafıza kartı alırken, bir dosyanın boyutuna bakarken gördüğümüz mb yani megabyte vardır. aradaki fark birisinde bit diğerinde byte yazmasıdır. ama kısaltmaları aynı harflerden oluştuğu için karışabilir. aslında kısaltılırken megabit'in sadece m'si büyük, megabyte'ın ise iki harfi de büyük yazılır.
1 byte = 8 bittir. 1 megabyte da, 8 megabit'e denk gelir. bu yüzden 8mbps hızında bir internet hizmeti satın aldığınızda, teoride indirme yaparken saniyede 1 megabyte inmesini bekleriz.
arter kan gazı uygulamasının hangi atardamardan yapılmasının daha uygun olacağını anladığımız bi test. diyelim ki a. ulnaris veya a. radialis'ten birisinden kan alacaksınız. bu durumda eli, hangi damarın daha etkili kanlandırdığını bilirseniz, daha az etkili olan damardan kan alırsınız. çünkü yaşanabilecek bir terslikte, en çok işe yarayan damara bir zarar gelmemesi daha önemlidir.
el için; hem a. radialis (lateralde) hem de a. ulnaris (medialde)'e parmaklarımızla bastırıp kan akışını sekteye uğratacağız. bu sırada hasta elini açıp, kapatacak, yumruk yapacak ve bu hareketlerle venöz kanı hızlandıracak. böylece el sararmaya başlayacaktır. el sarardığında, tuttuğumuz iki arterden birinden parmağımızı çekeceğiz ve elin kanlanmasının ne kadar sürdüğüne bakacağız. aynı işlemleri diğer arter için tekrar yapacağız. ve hangi arter eli daha çabuk kanlandırdıysa, o daha efektif demektir.
genelde a. ulnaris elin kanlanması için daha önemli olandır.
bu adresten ulaşılabilen bir site. kendinize yıllar sonrası için bir mektup yazıyorsunuz. tam tarihi belirleyebilirsiniz. çok güzel bir servis. gelecekteki kendinize geçmişten mesaj gönderin. şimdi neler düşünüyorsunuz, ne yapmak istiyorsunuz, merak ettiğiniz şeyler hakkında geleceğe bir posta gönderin.