k/popüler
1
aort, kalpten vücudun geri kalanına kan sağlayan ana kan damarıdır. eğer aort anevrizması olduysanız, daha çok abdominal aort anevrizması gelişir, aortun ilgili bölümünün zayıflayıp genişlemesi anlamına gelir. aort anevrizması çok ciddi bir durumdur çünkü genişleyen kısım daha fazla esneyemez ve yırtılırsa, patlarsa ölümcül bir kanamaya sebep olabilir.
aort anevrizmasının genelde pek bir semptomu yoktur. karın ağrısı, ani - şiddetli sırt ağrısı, karında pulsatil bir bölge hissedilebilir.
aort anevrizmasının risk faktörleri kesin olarak bilinmiyor. bu yönde rol oynayabilecek birkaç faktör şunlar: sigara ve tütün ürünleri, ateroskleroz, kolesterol, hipertansiyon, hematolojik hastalıklar, aort enfeksiyonu, genetik faktörler, travmalar. ayrıca erkek cinsiyet, 65 ve üstü yaşlar, aile öyküsü, tiryakiler, önceden geçirilmiş anevrizma yine risk faktörleri arasındadır.
sigarayı ve tütün ürünlerini bırakmak, sebze - meyve yemeye daha çok özen göstermek, egzersiz yapmak olası bir anevrizma ihtimalini düşük tutar.
kaynak: webmd