k/popüler
1
türkçeye yayılmayan kanserimsi olarak çevirebileceğimizi düşünüyorum. kanser-öncesi terimi kullanılıyor. carcinoma in situ bi grup anormal hücre topluluğudur. neoplazmadan köken alsa da kanser olarak tanımlanması tamamen kabul görmemiştir. aslında kanser olup olmaması hücre topluluğuna da bağımlı olarak değişiyor. mesela bowen's disease isimli bir karsinoma, daha derin dermise nüfuz etmeyen sadece epidermisteki hücrelerde görülen bir displastik hücre yığınından ibarettir. yani kanser diyemeyiz. karsinomaların birçok formunun kansere ilerleme olasılığı yüksektir. cis, tanım gereği, kansere dönüşmediği sürece metastaz yeteneği olmayan belli bi bölgedeki anormal kanser derneğidir. bu yüzden hastanın yaşamını riske atacak kadar ilerlemeden önce çıkartılması önemlidir.
karsinomanın bazı formları, geleneksel rezeksiyon yöntemlerine gerek olmadan, endoskop ile çıkarılabilir. bunlara örnek olarak kolon polipleri ve mesane poliploidleri örnek verilebilir.
uterus serviksindeki karsinoması kesilerek veya lazerler yakılarak yok edilir. bowen's disease de kesilerek tedavi edilir.