k/popüler
1
çaylak sözlük, gelişmekte olan bir interaktif sözlüktür. ilk entry 'altikavalustusisane' isimli yazarın sözlük hakkında girdiği entrydir. sözlük konsepti açısından girilen ilk entry 'blackrosseli' isimli yazarın 'marathon' başlığına yazdığı entrydir. bu iki entry 28.11.2017 tarihinde saat 11.00 ~ 12.30 sularında yazılmıştır. bu entryler ilk sözlük'te hâla duruyor. ikinci sözlük wayback machine sitesinde görülebilir. şu anki sürüm ise üçüncü çaylak sözlüktür. interaktif sözlükler, üyelerinin olgular, kavramlar hakkında girdikleri tanımlayıcı yorumlarından meydana gelir. çaylak sözlük bir sosyal medya uygulamasıdır. burada kendini ifade etmek yazı aracılığıyla gerçekleşir.
yeni bir başlık oluşturmak için ilk önce giriş yapmanız gerekir.
açmak istediğiniz başlığın zaten var olup olmadığını kontrol edin. bunun hakkında arama kutusuna danışabilirsiniz.
arama kutusuna, yeni başlığınızın ismini yazın ve arama butonuna tıklayın.
eğer bu başlık daha önce açılmamışsa arama butonu sizi yeni başlık açma sayfasına götürecektir. daha sonra isterseniz başlığın kategorisini seçin ve ilk girdisini kaydedin.
öncelikle başlık açarken illa ki bir kategorilendirme yapmanıza gerek yok. hiçbiri seçeneğini seçebilirsiniz.
#araba, #bilim, #dizi, #ekonomi, #film, #gıda, #ilişkiler, #kitap, #mimari, #müzik, #oyun, #podcast, #programlama, #psikoloji, #sanat, #sağlık, #siyaset, #spor, #sözlük, #tarih, #taşıt, #teknoloji, kategorilerinden birinde başlık açabilirsiniz.
eğer yeni başlığınız, her iki kategoriye de giriyorsa en dar kategoriyi seçin. örneğin hem müzik hem mimari, bir sanat dalıdır. ancak gireceğiniz başlık müzik kategorisine girebiliyorsa, sanatı değil müziği seçin.
This product uses the TMDb API but is not endorsed or certified by TMDb.
Bu ürün TMDb API kullanır fakat bu, TMDb tarafından herhangi bir onaylanma olduğu anlamına gelmez.
Bu ürün Spotify API ile çalışır.

çaylak sözlük'ün beta sürümünü kullanıyorsunuz.
beta sürümünde; yetkili, kural gözetmeksizin hesap silebilir.
lütfen mesajlaşırken özel bilgilerinizi paylaşmayın.
yazdığınız entrylerin başlığı tanımlayıcı nitelikte olması gerekmektedir. tanımlayıcı olmayan içerikler için düşünceler bölümü inşa edilmektedir.
şu an çaylak sözlük'te; 9 yazar, 4 çaylak olmak üzere toplam 13 kullanıcı kayıtlı.

kategorilendirilmiş başlık sayısı: 111
üzerine en çok yazılıp çizilen kategori: üzerine 30 başlık açılmış.

toplam başlık sayısı: 146
toplam yazar entry sayısı: 151
toplam entry sayısı(yazar + çaylak): 152
başlık başına 1.041 entry düşüyor.
tüm zamanların en çok entry yazan yazarı: problematic, 136 tane

son bir haftada açılan başlık sayısı: 0
son bir haftada girilen yazar entry sayısı: 0
son bir haftada girilen entry(yazar + çaylak) sayısı: 0

25.01.2023 itibariyle; çaylak sözlük, kendine özgün 9483 satır php, 3458 satır css ve 2439 satır javascript kod bloğunu içeriyor.
toplamda 15407 satır kod bloğu çaylak sözlük'e özgündür.
10.09.2023 itibariyle; çaylak sözlük, kendine özgün 10408 satır php, 3686 satır css ve 2426 satır javascript kod bloğunu içeriyor.
toplamda 16720 satır kod bloğu çaylak sözlük'e özgündür.
9 Haz 2024 ana sayfa, düşünce içeriklerinin okunması açısından daha kullanıcı dostu hale getirildi.
6 Haz 2024 bildirimler daha detaylı hale getirildi
9 Mayıs 2024 düşünce yazarken emoji kullanılabiliyor.
14 Eki 2023 düşüncelere yorum atma özelliği geldi. bir düşüncenin yorum butonuna tıkladığınızda, yorum girme kutusu o düşüncenin altında olacaktır.
26 Ağu 2023 düşünceler içinde etiket (#) kullanılabiliyor.
26 Ağu 2023 bildirim aldığınızda, çan simgesi 3 kere yanıp sönecektir.
19 Ağu 2023 düşünceleriniz artık profilinizde de gösteriliyor.
18 Ağu 2023 düşüncelerinizin içindeki linklerin ön izlemesi gösteriliyor.
15 Nis 2023 aynı başlıkta birden fazla girdiniz varsa bunlar ayrı ayrı değil, ilk girdinin devamı olarak sıralanıyor.
27 Oca 2023 şifre sıfırlama sırasında kullanmak için iki tane güvenlik sorusu seçilebiliyor.
1 Oca 2023 düşüncelerinizi takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.
1 Oca 2023 sizi takip eden kullanıcıların profillerinde sizi takip ettiklerini görebiliyorsunuz
16 Ağu 2022 takip ettiklerinizin gönderilerinin daha fazlasını yükleyebilirsiniz.
17 Tem 2022 başlık düzenleme sayfasındaki hatalar düzeltildi.
17 Tem 2022 film veya dizi başlıklarında, girdi girme kutusunda ve tek girdi görüntüleme sayfasında, o dizinin - filmin posteri arka planda gösteriliyor.
16 Tem 2022 kullanıcıların profil sayfalarında kaydırma çubuğu sayfanın sonuna geldiğinde, daha fazla yükle butonu kendiliğinden çalışıyor.
6 Tem 2022 artık girdileri hangi kullanıcıların beğendiği, beğeni sayısının üstüne basıldığı zaman açılan panelde yazıyor.
31 Mayıs 2022 mesajlaşma bölümündeki ve takip - takipçi panelindeki hatalar düzeltildi. kullanıcıların sevdikleri girdileri gösterirken oluşan sıralama hatası düzeltildi.
5 Mayıs 2022 takip edilenler ve takipçiler listesine, profil sayfasından ulaşılabilir.
12 Nis 2022 giriş yaparken beni hatırla özelliği geldi böylece her seferinde çaylak sözlüğe giriş yapmakla uğraşmıyorsunuz.
8 Nis 2022 bildirim menüsünde tümünü okudum butonu eklendi böylece gelen bildirimleri tek tek onaylanmanıza gerek kalmadı.
1 Nis 2022 entry altı menüden, entrynin sahibi olan kullanıcıyı takip edebiliyorsunuz artık.
20 Şub 2022 takip ettiğiniz kullanıcıların son girdikleri entryler ve düşünceler, ana sayfanızda ilk sıralarda gözüküyor. bunlar bitince ise önerilen entryler bölümüne geçiyorsunuz.
16 Ara 2021 bir şarkı üzerine müzik kategorisinde yeni başlık açarken yardımcı olması için müzik arama motoru entegre edildi. ve bu şarkının entrylerini okurken dinlemek isterseniz, spotify logosuna basın.
3 Kas 2021 sözlük içi arama motoru, yeni bir başlık açarken kullanılan film arama motoru ve dizi arama motoru küçük bir hız güncellemesi aldı.
30 Eki 2021 önerilen başlıklar geliştirildi. başlıkların en altında 5 farklı başlık elinizin altında. bu 5 başlıktan en fazla 4 tanesi aynı kategoriden diğer başlıklarken, sondaki biri rastgele seçilmiş bir başlık.
13 Haz 2021 artık dizi kategorili başlıklar da açılabiliyor. başlıkta afiş, dizi türü ve diziyi tanımlayan azami 3 tane anahtar kelime gösteriliyor.
10 Nis 2021 yeni film başlıkları açarken, başlığın en doğru şekilde yazıldığından emin olmak için film arama aracı geliştirildi. aynı zamanda başlık açıldığında nasıl gözükeceğini görebilirsiniz.
5 Nis 2021 artık başlıkta birden fazla yazar aranabiliniyor. ve otomatik tamamlama özelliği geldi.
5 Mar 2021 #film kategorili başlıklarda filmin posteri, türü ve yönetmeni gösterilecek.
28 Şub 2021 başlıklar içinde aradığınız yazarın yazdığı entryleri ayrı olarak görebilirsiniz. bir başlığa gittiğinizde, üstte yer alan arama kutusuna merak ettiğiniz kullanıcının ismini yazın.
27 Şub 2021 kullanıcılar sayfalarına konumlarını ekleyebilirler. kendiniz veya çaylak sözlük, bulunduğunuz şehri yazabilirsiniz.
9 Şub 2021 giriş yapılmasına bakılmaksızın beyaz ve siyah tema arasında rahatça seçim yapabilirsiniz. çaylak sözlük logosunun yanındaki beta sözcüğüne veya açılır menüdeki renk değiştir butonuna basarak temalar arası geçiş yapabilirsiniz.
6 Şub 2021 mesaj geldiğinde, entry beğenildiğinde, entry daha sonra okumak için kaydedildiğinde veya entry üzerinde moderatörlerin gerçekleştirdiği bir işlemde bildirim menüsü sizi haberdar edecek.
23 Oca 2021 kullanıcılar profillerine 140 karakterle sınırlı kalmak koşulu ile kendilerini anlatan bir yazı yazabilir.
17 Oca 2021 entry altında entry ve yazar ile ilgili işlemlerin yapılabileceği küçük bir menü eklendi. şu an fonksiyonel değil, üzerine çalışılması gerekiyor.
9 Oca 2021 çöp kutusu özelliği geldi. silinen entryler ilk önce çöp kutusuna düşecek. çöp kutusundan kurtarma, kalıcı olarak silme ve çöpteyken düzenleme imkanları mevcut.
25 Ara 2020 küçük bir güvenlik güncelleştirmesi
19 Kas 2020 artık başlık linklerinde başlığın ismi yer alacak.
16 Kas 2020 artık profil linklerinde kullanıcının takma ismi yer alacak.
5 Eyl 2020 link butonunu kullanmadan link verme fonksiyonu yamalandı.
27 Ağu 2020 entry içinde link vermek için yukarıdaki link butonuna basıp açılan pencereye ilk önce adresi sonra da linke verdiğiniz ismi yazın ve temiz bi url oluşsun
3 Ağu 2020 mobil deneyimin daha kullanışlı olması için açılır menüyü kullanabilirsiniz. hakkında yazı yazılmış kategorilere, profilinize, kural sayfasına ulaşabilir ve çıkış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
3 Tem 2020 profilde ilişki durumu gösterilebilir. ilişki durumunuzu başı bağlı, istemiyor veya görüşmeye açık olarak değiştirebilir ya da gizleyebilirsiniz.
26 Mayıs 2020 giriş yapılırken kullanıcı adı veya eposta kullanılabilir.
26 Mayıs 2020 solbarda kategorisine göre başlıklar gösterilebiliyor. istediğiniz bir kategorinin üstüne tıklayarak açabilirsiniz.
23 Mayıs 2020 mesaj gönderen bir kullanıcıyı bir daha mesaj göndermemesi için engellemek mümkün. bundan karşıdaki kullanıcı haberdar olmayacak. engelleme mesaj sayfasında, izin verme ayarlar sayfasında yapılıyor.
22 Mayıs 2020 kullanıcılar kendilerine kimlerin mesaj gönderebileceğini seçebiliyor(herkes, yazarlar, çaylaklar, hiç kimse). örneğin; bir yazar sadece çaylaklardan mesaj almak istiyorsa ona, yazarlardan mesaj almak isteyen çaylaklar mesaj atabilir.
7 Mayıs 2020 daha sonra okuma işlevi sorunsuz çalışıyor.
7 Mayıs 2020 entry altındaki tüm butonlar etkileşimin daha iyi anlaşılması için kullanıldıklarında renk değiştiriyor.
3 Mayıs 2020 entryi daha sonra okuma işlevi geldi. ancak bir yama paketine ihtiyacı var tam olarak çalışmıyor.
+ yönetici sayfasının iki bölümü tasarımsal olarak bitti
+ mesaj sayfasına giden linke javascript kodu yazıldı.
+ chrome autofill kapatıldı.
+ textarea araçları için line break düzeltildi.
+ kullanıcı ayarları sayfası yapıldı.
+ kullanıcı ayarları sayfası hesap sil özelliği haricinde kodlandı.
+ gizli bkz kullanıma sunuldu.
+ başlık ismi değiştirme sayfası
+ üyeliği olmayanlar renk temasını coolbeta'ya basarak değiştirebilir ama üye olmadıkları için her sayfada bu işlemi yapmak zorundalar. üyeliği olanların renk teması çerezlerde saklanır.
+ mesajlaşma özelliği eklendi. küçük detaylarla html ve css'ten nefret etmediğim zamanlar uğraşacam.
+ profil sayfasına daha fazla yükle butonu oluşturuldu. sayfa yenilemeden yeni entryler yüklenecek.
+ entry girerken bkz eklemek artık çok kolay. imleç neredeyse bkz oraya ekleniyor
+ başlık açarken kategori seçilebiliyor. yakın zamanda çok işlevsel olacak
+ arama kutusunda başına # koymak şartıyla kategorisine göre başlık arayabiliyorsunuz.(geliştirilmesi gerekiyor)