k/popüler
1
intihar üremesi, memelilerde özellikle böcekçil keseli fare türlerinde görülüyor. çiftleşme zamanının gelmesiyle senkronize olarak stres hormonlarının artması ve bağışıklık sisteminin çökmesi sonucu hayvancağız ölüyor. bu farelerin zavallı erkeklerinde yaklaşık 11 ay yaşındayken üreme mevsiminden hemen önce, onlara özgü bir şekilde, çiftleşmiş olup olmamalarından bağımsız olarak sperm üretimi durur ve mevcut spermler epididimiste saklanır. fakat burası çok da güvenli bir yer değil. bu yüzden bir an önce çiftleşmeleri gerekir ki spermler idrarlarında yok olmasınlar ve türleri nesiller boyunca devam edebilsin. çiftleşmeden önce sperm üretimini kapatarak, mevcut olan tüm enerjiyi o sezondaki çiftleşme için kullanmak bir avantaj sağlıyor.
çılgın geçen çiftleşme sezonundan sonra erkekler daha yavrularının ismini koyamadan ölürler (burada biraz üzülelim). veya intihar da olabilir, neyse. hayvanlar kürklerini kaybeder, kangren olurlar, ülser gelişir ve ele ayağa düşüp yok olurlar. bunun yiyecek tükenmesini önlemek ve yavruların yoksulluk çekmeden büyümelerini sağlamak için olduğu düşünülebilir fakat olmayabilir de. olmamasının nedenlerinden birisi erkeklerin akraba seçilimi mekanizmasını uygulamamasıdır çünkü bu dönemde erkekler geniş yelpazeye yayılırlar ve yavruların birden fazla babası olur. birisi de doğal seçilim babaların fedakarlıklarıyla ilgilenmez, önemli olan babanın genlerinin bir sonraki nesle geçişidir. yani çiftleşip ölmek, diğer erkeklerin yavrularının yararına olur ve babanın genleri dezavantajlı duruma düşer. alttaki linkte bahsedilen çalışmadan çıkarılan sonuca göre ben pek ikna olmasam da kendini feda eden babanın eşinin, kocasından daha çok etkilendiklerini çıkarmışlar.
değerli bilim insanları, önceden bu erkeklerin çiftleşmek için dövüştüğünü, rekabet ettiğini falan zannediyorlardı fakat öyle değilmiş. bırak kavga etmeyi neredeyse dostça takılıyor bunlar. aslında rekabet dövüşerek falan değil cinsel seçilim mekanizmalarından birisi olan sperm rekabeti ile gerçekleşiyor.

edit: linki unutmuşum + kolay okunması için aralara boş satırlar ekledim.
link: https://theconversation.com/doing-it-to-death-suicidal-sex-in-marsupial-mice-18884