#popüler
1
@oneofrookies
1. nesil admin
74 tane başlık açmış
74 kadar da entry yazmış
0 takipçi
0 takip
kategorisinde 13 başlık açmış kategorisinde 13 başlık açmış
kategorisinde 6 başlık açmış kategorisinde 6 başlık açmış
kategorisinde 6 başlık açmış kategorisinde 6 başlık açmış
entryleribaşyapıtlarısevdiği entryler
göz bebeğim, gözümün bebeği, gözümün nuru, göz gibi kıymetli olan anlamlarına gelen bir deyim.
-i love you so much and i will protect you as the apple of my eye, my precious car.
s.j.v'nin açılımıdır. ölmezsem, yaşıyorsam, yaşarsam eğer, nefesimiz yeterse gibi anlamlara gelir. ben daha önce hiç okumadım ama tolstoy günlüklerinde sıkça kullanıyormuş s.j.v kısaltmasını.
somatostatin üreten endokrin pankreas hücrelerinden delta hücrelerindeki tümörlerdir. somatostatin'in artmış seviyeleri pankreatik ve gastrointestinal hormonları inhibe eder. bu somatostatinomalar, hafif diyabet(insülin salınımını engellemesinden ötürü), steatore oluşumu, safra taşı oluşumu(kolesistokinin salgısına aleyhte etkilerinden ötürü) ve aklorhidri ile ilişkilidir.
kaynak: vikipedi
iki anlamı var. birincisi sinirlenilen, istenilmeyen birisine veya bir nesneye karşı söylenilen drop-dead. anlamı, hemen yok ol, terk et burayı, defol, öl-git, yer yarılsa da içine girsen gibi anlamlara gelebilir.
-i hate you, just drop dead!
ikincisinde ise bir kişinin veya bir şeyin aşırı derecede etkileyici olduğunu belirtmek için kullanılır. kulu köpeği olacak kadar güzel olduğunu, öldürücü güzellikte olduğunu ifade eder.
-this car is absolutely drop dead gorgeous!
ikisi de yoğun duygu içeren ifadelerdir.
çin menşeli elektrikli araba. fullychargedshow youtube kanalında tanıtımı yapıldı. çin'den norveç'e teslimatı yapılmış. 66kwh bataryaya sahip ve wltpstandartlarına göre 451km menzile sahip. model x segmentinde bir araba yani suv-crossover gibi bir sınıfta. ilk gözüme çarpan, aynı tesla'larda olduğu gibi cam tavana sahip olması. akabinde orta konsoldaki tablet ve yazılımı dikkat çekiyor. neredeyse tesla yazılımının kopyası. simgeler falan değiştirilmiş ve çok daha yavaş çalıştığı gözüküyor. araba tesla modellerine çok benziyor hatta koltukları bile çok benzer. tesla'nın çin versiyonu olmuş ben beğenmedim.
havada yüksek oranda bulunması durumunda insan ve canlı sağlığı için tehlikeli olabilecek, çapı 2.5 mikrometre [µm] ve daha küçük maddelerdir. bu ince partiküllü maddeler; taşıtlardan, yakıt yakılmasından, fabrikalardan, orman yangınlarından, kömür - doğal maddelerin yanmasından, atmosferdeki gazların reaksiyonlarından, enerji santrallerinden ortaya çıkabilir. metal olabilir. rüzgarla çok rahat bir şekilde taşınabiliyor bu maddeler. bunların havadaki yoğunluğuna pm2.5 denir. hava kirliliği ölçümü için bakılan değerlerden birisidir.
şarbon hastalığına neden olan bakterimizdir. öncelikli olarak hayvan hastalığı olsa da zoonotikliğinden mütevellit bizlere de bulaşır. hareketsiz, kapsüllü bir bakteridir. kapsülü onun için çok önemlidir. vücut içindeyken kapsüllü, dışındayken sporludur. kapsülsüz soyları avirulenttir. hastalık yapabilmesi için ayrıca ödem faktörü, letal faktör ve koruyucu antijen proteinlerini birlikte sentezlemesi gerekir. vücut içerisinde spor oluşturamaz, co2 spor üretimini engeller. ya deri ve temas yoluyla bulaşır. yün, kontamine hayvana temas, sokucu sinekler tarafından hasta olunabilinir. ya soluma ile bulaşır. bunlar da yine yünden falan havaya karışan sporların akciğerde üremesi ile gerçekleşebilir. çok tehlikelidir. ya da iyi pişirilmemiş et tüketimi sonucu bağırsak iltihaplanabilir. bu, solunum şarbonundan daha da tehlikelidir. tedavisi genelde antibiyotiklerle oluyor. insandan insana bulaşmadığı kabul edilir ama hastane enfeksiyonu bildirilmiş.
bir konu hakkında tartışırken haklı çıkmak için karşıdaki kişinin hayatından, fiziksel özelliklerinden, başarısızlıklarından konuyla analoji kurulabilecek bir tanesini argüman olarak ortaya koyup savunmaya geçmek. insan karalama safsatasıdır. konuyu doğrultulması gereken çıkarımın, kişiye yapılmasıdır.
-yanlış biliyorsunuz! bu söylediğiniz sebep değil sonuçtur.
-ya sen ne bileceksin, daha yaşın kaç başın kaç?
burada ilk kişinin söylediği önermeye değil kişinin kendisine yöneltilmiş bir savunma olduğu için ad hominem yapılmıştır.
içermek, dahil etmek, içinde bulundurmak, onu kapsamak.
örnek: vücudumuz trilyonlarca hücre ihtiva eden karmaşık bir organizmadır.
bir işi yaparken o işi seçip diğer işi seçmediğiniz için o anda tek iş yapmış olursunuz. örneğin paranızı faize yatırmak yerine daha kârlı olacağınızı, bunun bir fırsat olduğunu düşündüğünüz için borsaya yatırdınız. faizden elde edeceğiniz getiriyi alamayacaksınız. borsaya yatırmanın fırsat maliyeti, faiz getirisi olur. yani yapılan bir işin giderleri sadece kendi ihtiyaçlarını değil aynı zamanda fırsat maliyetini de içerir.