#popüler
1
@problematic
1. nesil admin
entry: 89
takip: 0
takipçi: 0
ilişki durumu: gösterme.
istanbul
kategorisinde 17 entry yazmış kategorisinde 17 entry yazmış
kategorisinde 11 entry yazmış kategorisinde 11 entry yazmış
kategorisinde 6 entry yazmış kategorisinde 6 entry yazmış
kategorisinde 6 entry yazmış kategorisinde 6 entry yazmış

hayalini gerçekleştirmeye çalışırken, gerçekleşmişleri kaybetmemeye çalışan bir üniversite öğrencisi.

entryleribaşyapıtlarısevdiği entryler
latince bir kelimedir ve ruhun ıstırabı anlamına gelir.
tam kapak yetmezliği gelişen hastalar, bilinç yerindeyse şayet, ölmek üzere olduklarını düşünürler ve genellikle haklıdırlar. bu duruma, angor animi denir. bir kapakçık çalışamaz hale geldiğinde ya da aort duvarında bir yırtık, yani diseksiyon gelişiyorsa bir şekilde farkında olduğumuzu düşündürüyor.
kaynak: insan vücuduna seyahat
kaynak: khan academy youtube
22.kromozomda bulunan bcr geninin, 9.kromozomda bulunan abl genine transloke olması sebebiyle meydana gelir. daha doğrusu kronik miyeloid lösemilerin %95'inde bu gerçekleşir. translokasyon sonucunda 9.kromozom değiştiği için philadelphia kromozomu ismi de veriliyor. bu mutasyon sebebiyle gereğinden fazla beyaz kan hücresi üretimi gerçekleşir. isminden de anlaşılabileceği gibi miyeloid kök hücreden farklılaşan hücrelerin normalden daha fazla ve gereksiz yere üretilmesi hastalığıdır. 3 farklı evrede geçirilen, çok ciddi bir hastalıktır.
1. kronik evre denilen ilk evrede, hepatosplenomegali nedeniyle abdominal şişkinlik ve sayısı artmış beyaz kan hücreleri nedeniyle yüksek ateş görülür. bu evre %90 ihtimalle asemptomatik geçirilir.
2. hızlandırılmış evre denilen ikincisinde ise hücrelerin daha hızlı ve daha kusurlu, belki işlevsiz olarak üretilmeleri sebebiyle bilhassa trombositlerin işlevsiz olması sebebiyle deride peteşi denilen lekeler gözükür. yine yüksek ateş gözükür fakat fırsatçı enfeksiyonlar yüzünden meydana gelir.
3. patlama evresi denilen en ileri evrede ise yine hızlı bir şekilde gelişmemiş hücre üretimi yaşanır. kemik iliğinde miyeloblast üretiminin artması münasebetiyle kemik ağrısı, fırsatçı enfeksiyon veya beyaz kan hücrelerinin çok olmasından dolayı yine yüksek ateş görülür.
tam kan sayımında 50.000 - 200.000 gibi çok fazla sayıda beyaz kan hücresi görülür. ve fish [floresan in situ hibridizasyon] yöntemiyle olguların %95'inde var olan philadelphia kromozomu aranabilir.
gazete sektöründe ortaya çıkmış bir deyim. bury the lede olarak da yazıldığını iddia edenler var. lede ya da lead, ikisi de kullanılıyor. haberin lead ya da lede denen kısmı isminden de anlaşılabileceği gibi açılış paragrafıdır ve burada haberle ilgili en kritik bilgiler verilir. hikaye burada zemine oturtulur, temel bilgiler burada yer alır ve okuyucunun ilgisi çekilir. bury the lede deyimi ise bu temel bilgileri ilk başta vermek yerine onlardan daha önemsiz ikincil bilgileri öne çıkartmak anlamına gelir.
genellikle acemi yazarlar tarafından yapılan bir yazım hatası olarak değerlendirilebilir fakat kasıtlı olarak da yapılıyor.
örneğin yazar; okuyucusunu şaşırtmak için, yanlış yönlendirmek için veya mizahi bir hava katmak için bury the lead yapabilir.
fakat okuyucunun ilgisini kazanamamak veya yazara karşı güvensizlik yaratmak, okuyucunun kafasını gereksiz yere karıştırmak gibi dezavantajları da var.
bu adresten ulaşılabilen bir site. kendinize yıllar sonrası için bir mektup yazıyorsunuz. tam tarihi belirleyebilirsiniz. çok güzel bir servis. gelecekteki kendinize geçmişten mesaj gönderin. şimdi neler düşünüyorsunuz, ne yapmak istiyorsunuz, merak ettiğiniz şeyler hakkında geleceğe bir posta gönderin.
friends: the reunion - 2021
17 yıl sonra friends ekibinin yeniden birleşme dönemidir. diğer adı da the one where they get back together. gerçekten çok duygusal bi bölüm olmuş. eğer dedikleri gibiyse arkadaşlıkları dizidekinden bile daha güçlü. ayrıca sadece baş karakterler değil bazı yan karakterler de katılmış. ama mike hannigan karakterini canlandıran paul rudd'un katılmaması garip olmuş. bunun dışında gayet güzel ve nostaljik bi birleşme bölümüydü.
garip bir kelime doğrusu. anlamı karşılıklı, çift taraflı anlamına geliyor.
resiprokal translokasyon ise iki kromozomun parçalarının yer değiştirmesi anlamına geliyor.
kiazma opticum'daki lezyonlar sonucunda görülen hastalık. genellikle kiazma opticum'a yakın olması nedeniyle hipofiz tümörlerinin büyüyüp baskı yapması nedeniyle ortaya çıkar. bu durumda, hem sağ hem de sol gözde, görüşün temporal ya da lateral ya da dış taraftaki yarım kısmında, görüntü yoktur.
temporal retina üzerine, nasal görüntü alanı düşerken; nasal retina üzerine ise temporal görüntü alanı düşer. temporal retina lifleri kiazma opticum'da çapraz yapmadan aynı taraftaki tractus opticus'ta ilerlerken, nasal retina lifleri ise kiazma opticum'da çapraz yaparak karşı tarafın tractus opticusuna geçer. ve kiazma opticum'daki lezyonlar, burada çapraz yapan nasal retina liflerini etkiler.
kiazma opticum'da oluşan bir hasar sonucunda, nasal retinaya düşen temporal sahanın görüntü bilgileri kaybolur.
kaynak: vikipedi
planes, trains and automobiles
ya bu ne samimi ve sıcak bi film böyle. hikayeyi ve gidişatın nasıl olacağını rahat bi şekilde tahmin etseniz de gayet güzel. iki adamın aynı uçağa yetişmeye çalışmasıyla başlayan ve aksilikler tamlamasını yaşadıkları birkaç günü anlatıyor.
gliozis, glia hücrelerinin merkezi sinir sistemine gelen darbelere karşı oluşturduğu bir tepkidir. çoğu vakada çeşitli glia hücrelerinin, ki bunlar mikroglialar, astrositler, oligodendrositler, proliferasyonuna ve hücre hacminin artmasına sebep olur. gliozisin kafalarına sıkça darbe almalarına bağlı olarak boksörlerde fazla olduğu söylenir. macar asıllı nörolog ladisla meduna epilepsi hastalarının da beyin dokusunda gliya hücrelerinin alışılmışın dışında fazla olduğunu fark etmiş. bu gliozis oluşumunun büyük ihtimalle sara krizleri sırasında, nöronların normal faaliyetlerini oluşturan elektriğin, aşırı ve kontrolsüz yayılımına bir tepki olarak gelişiyor. başka araştırmacılar ise şizofreni hastalarının beyin dokusunda normalden daha az gliozis oluşumu olduğunu bildirmişlerdir. meduna, şizofreni hastalarına tekrar tekrar nöbet yaşatılabilinirse hastalığın tedavi olacağını düşünmüştür.
(meduna hakkında söylediklerimin kaynağı: insan vücuduna seyahat - gavin francis)
nocturnal animals
sanki üstünüze öküz oturmuş gibi hissettiren film. çok kırıcı bir finali de görüyoruz. sürükleyici ve arka plandaki müzikler hikayenin etkisini kat be kat arttırıyor. her şey edward'dan 19 yıl önce ayrılmış susan'ın, edward'ın yazdığı kitabın taslağını susan'a göndermesi ve kitabı susan'a ithaf etmesi ile başlıyor. . edward'ın yazdığı hikaye derinden etkiliyor insanı. hikaye bazı yerlerde sert geliyor gerçekten.
--- spoiler ---
bu hikayenin hissetirdiği duygular ile iki ana karakterin yaşadıkları çok güzel bir şekilde uyum gösteriyor. daha doğrusu göstermiş.
--- spoiler ---