#popüler
1
@problematic
1. nesil admin
entry: 92
takip: 1
takipçi: 0
ilişki durumu: gösterme.
karabük
kategorisinde 17 entry yazmış kategorisinde 17 entry yazmış
kategorisinde 11 entry yazmış kategorisinde 11 entry yazmış
kategorisinde 7 entry yazmış kategorisinde 7 entry yazmış
kategorisinde 6 entry yazmış kategorisinde 6 entry yazmış

hayalini gerçekleştirmeye çalışırken, gerçekleşmişleri kaybetmemeye çalışan bir üniversite öğrencisi.

entryleribaşyapıtlarısevdiği entryler
izlediğiniz filmleri izlendi olarak işaretleyip, puan verip, üzerine bir şeyler yazabileceğiniz bir site. sadece film üzerine çalışıyor, ücretsiz. izlemek istediklerinizi watchlist'e kaydedebiliyorsunuz. başka insanları takip edebiliyor, onların hangi filmleri izlediklerine, nasıl puanladıklarına, hakkında ne düşündüklerine bakabiliyorsunuz. ayrıca spotify'daki gibi her kullanıcı liste oluşturabiliyor. tabi burada içerik film olduğu için liste olayının pek işlevsel olduğunu düşünmüyorum. izlemek istediğim ve izlediğim filmleri unutmamak için sık kullandığım bir uygulama. kullanıcı sayısı fena değil ama kullanıcıların birbirleriyle etkileşime geçmeleri zor.
warm bodies - 2013
dünyanın çoğunluğunun zombiler tarafından işgal edildiği bir evrende; varoluşsal sorunlara çözüm bulmaya çalışan, diğerlerinden daha entelektüel bir hayata ve düşüncelere sahip genç erkek bir zombinin açlıktan insan aramaya çıktıkları bir yolculukta yemeğini yerken, gördüğü bir insana aşık olmasını konu alan bir film. ayrıca bu evrende zombiler besin zincirinde en üst basamakta yer almıyor. zombilerin daha zombi bir hali evrimleşmiş. 5 üzerinden 2 puan veririm.
edit: 2.5 / 5
geçenlerde keşfettiğim, sanırım en korsan site. yani netflix'in dizileri zaten hemen korsana düşüyordu ama diğerlerini bi burda gördüm. sürekli kapatılıyor fakat aynı hızda geri açılıyor. bakalım dizi deryasında ne kadar hüküm sürebilecekler.
latince bir kelimedir ve ruhun ıstırabı anlamına gelir.
tam kapak yetmezliği gelişen hastalar, bilinç yerindeyse şayet, ölmek üzere olduklarını düşünürler ve genellikle haklıdırlar. bu duruma, angor animi denir. bir kapakçık çalışamaz hale geldiğinde ya da aort duvarında bir yırtık, yani diseksiyon gelişiyorsa bir şekilde farkında olduğumuzu düşündürüyor.
kaynak: insan vücuduna seyahat
kaynak: khan academy youtube
22.kromozomda bulunan bcr geninin, 9.kromozomda bulunan abl genine transloke olması sebebiyle meydana gelir. daha doğrusu kronik miyeloid lösemilerin %95'inde bu gerçekleşir. translokasyon sonucunda 9.kromozom değiştiği için philadelphia kromozomu ismi de veriliyor. bu mutasyon sebebiyle gereğinden fazla beyaz kan hücresi üretimi gerçekleşir. isminden de anlaşılabileceği gibi miyeloid kök hücreden farklılaşan hücrelerin normalden daha fazla ve gereksiz yere üretilmesi hastalığıdır. 3 farklı evrede geçirilen, çok ciddi bir hastalıktır.
1. kronik evre denilen ilk evrede, hepatosplenomegali nedeniyle abdominal şişkinlik ve sayısı artmış beyaz kan hücreleri nedeniyle yüksek ateş görülür. bu evre %90 ihtimalle asemptomatik geçirilir.
2. hızlandırılmış evre denilen ikincisinde ise hücrelerin daha hızlı ve daha kusurlu, belki işlevsiz olarak üretilmeleri sebebiyle bilhassa trombositlerin işlevsiz olması sebebiyle deride peteşi denilen lekeler gözükür. yine yüksek ateş gözükür fakat fırsatçı enfeksiyonlar yüzünden meydana gelir.
3. patlama evresi denilen en ileri evrede ise yine hızlı bir şekilde gelişmemiş hücre üretimi yaşanır. kemik iliğinde miyeloblast üretiminin artması münasebetiyle kemik ağrısı, fırsatçı enfeksiyon veya beyaz kan hücrelerinin çok olmasından dolayı yine yüksek ateş görülür.
tam kan sayımında 50.000 - 200.000 gibi çok fazla sayıda beyaz kan hücresi görülür. ve fish [floresan in situ hibridizasyon] yöntemiyle olguların %95'inde var olan philadelphia kromozomu aranabilir.
gazete sektöründe ortaya çıkmış bir deyim. bury the lede olarak da yazıldığını iddia edenler var. lede ya da lead, ikisi de kullanılıyor. haberin lead ya da lede denen kısmı isminden de anlaşılabileceği gibi açılış paragrafıdır ve burada haberle ilgili en kritik bilgiler verilir. hikaye burada zemine oturtulur, temel bilgiler burada yer alır ve okuyucunun ilgisi çekilir. bury the lede deyimi ise bu temel bilgileri ilk başta vermek yerine onlardan daha önemsiz ikincil bilgileri öne çıkartmak anlamına gelir.
genellikle acemi yazarlar tarafından yapılan bir yazım hatası olarak değerlendirilebilir fakat kasıtlı olarak da yapılıyor.
örneğin yazar; okuyucusunu şaşırtmak için, yanlış yönlendirmek için veya mizahi bir hava katmak için bury the lead yapabilir.
fakat okuyucunun ilgisini kazanamamak veya yazara karşı güvensizlik yaratmak, okuyucunun kafasını gereksiz yere karıştırmak gibi dezavantajları da var.
bu adresten ulaşılabilen bir site. kendinize yıllar sonrası için bir mektup yazıyorsunuz. tam tarihi belirleyebilirsiniz. çok güzel bir servis. gelecekteki kendinize geçmişten mesaj gönderin. şimdi neler düşünüyorsunuz, ne yapmak istiyorsunuz, merak ettiğiniz şeyler hakkında geleceğe bir posta gönderin.
friends: the reunion - 2021
17 yıl sonra friends ekibinin yeniden birleşme dönemidir. diğer adı da the one where they get back together. gerçekten çok duygusal bi bölüm olmuş. eğer dedikleri gibiyse arkadaşlıkları dizidekinden bile daha güçlü. ayrıca sadece baş karakterler değil bazı yan karakterler de katılmış. ama mike hannigan karakterini canlandıran paul rudd'un katılmaması garip olmuş. bunun dışında gayet güzel ve nostaljik bi birleşme bölümüydü.
garip bir kelime doğrusu. anlamı karşılıklı, çift taraflı anlamına geliyor.
resiprokal translokasyon ise iki kromozomun parçalarının yer değiştirmesi anlamına geliyor.
kiazma opticum'daki lezyonlar sonucunda görülen hastalık. genellikle kiazma opticum'a yakın olması nedeniyle hipofiz tümörlerinin büyüyüp baskı yapması nedeniyle ortaya çıkar. bu durumda, hem sağ hem de sol gözde, görüşün temporal ya da lateral ya da dış taraftaki yarım kısmında, görüntü yoktur.
temporal retina üzerine, nasal görüntü alanı düşerken; nasal retina üzerine ise temporal görüntü alanı düşer. temporal retina lifleri kiazma opticum'da çapraz yapmadan aynı taraftaki tractus opticus'ta ilerlerken, nasal retina lifleri ise kiazma opticum'da çapraz yaparak karşı tarafın tractus opticusuna geçer. ve kiazma opticum'daki lezyonlar, burada çapraz yapan nasal retina liflerini etkiler.
kiazma opticum'da oluşan bir hasar sonucunda, nasal retinaya düşen temporal sahanın görüntü bilgileri kaybolur.
kaynak: vikipedi